25.05.2014

Kısa Dipnot-32: Sev Kardeşim

Her insanın ruhunun bazı zamanlar o bedeni terk etmesi gerek, çıkıp bir hava alması, hatalarını ya da hataları düşünmesi gerek. Bir insanı var eden şey onun ruhuyla bedeninin evliliğiyle başlar. Bu evlilik ne kadar iyi başlarsa aslında o mantıkta her zaman devamlılığını sürdürür. Bakın uzun süre yaşayan amcalara, teyzelere hep ruhuyla barışık, hür insanlar...

İnsan nasıl başkalarını kırmaması gerekiyorsa, aynı durum aslında kendisi içinde gerekli. Kendisini de kırmaması incitmemesi gerekir. Bu bir nevi "kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma" sözünün başka bir versiyona "başkasına yapılmasını istemediğin şeyi kendine yapama" şekilde değişime uğraması gibi bir şey...

Küçümsememek gerek bu bedeni, yaratılışı bir dünya harikası olana, eşi benzeri olmayan o canlıyı küçümsememek gerek. Güvenmek gerek o bedene, aşağılamamak, kırmamak gerek. Aciz görmemek gerek o bedeni, bilmelisin ki o beden her şeyi sen istediğin sürece ve istediğin zamanda yapabilir.

Mr.Nobody- Jared Leto
İnsanın ölümsüz aşkıdır, ruhu... (Foto: Mr. Nobody Filminden)
Sadece o ilk evlendiğin günkü gibi sevmen gerek o bedeni. Aynaya baktığında "vay be süper hatun/vay be ne karizmatik erkek" demen gerek. Belki diğer bedenleri gördüğünde onu yadırgarsın ama bilinmeyen bir sevgiyle birilikte olduğun bir bedenin var, değiştirmeye çalışma onu, makyajlama, kırpma, sev onu, kirletme, zarar verme, yorma. Bil ki ne kadar seversen o da o kadar sever seni...

Not: Sınav haftası dolayısıyla yazı girişi olmazsa Atmaca kaçtı sanmayın sağlıcakla kalın...

24 yorum:

 1. Ay yine geldi sınavlaaar :))
  Çok kutsal bişey evlilik ve çok güzel anlatmışsın.
  Amaa kalmadı birbirini o kadar sevenler yada tahammül edenler :)
  Kalemine sağlık ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Off çalış çalış, ömrüm gitti, ama az kaldı, öğrencilik hayatının bitmesine.
   Bu evlilik çok önemli müesses, ama tabi böyle ilişkiye sahip olanı bulmak zor. Çok teşekkür ederim varol :)

   Sil
 2. Oyle zamanlar oluyor ki su ruh bi ciksin bi dinlenip gelsin istiyoruz.

  İnsan icten ice kendini sevmese nasil yasar ki? Bence yasayamaz yani. Yasamiyorlar oyle olunca intihar ediyorlar. Ama yasiyorsan da iyi bakacaksin ruha da bedene de. O kadarrr! :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ruhlar ve bedenler aslında ayrılmış durumdalar. Baktığımız zaman çoğu insan başkasında olanı kendinde istiyor. İnsanlardaki bunalımın sebebi bu olsa gerek.

   Sil
 3. Beğendim ben. Çok haklısın insanın bedeniyle, ruhuyla iyi anlaşması gerekir. Bu yüzden olsa gerek kullandığımız kelimelerin bile özenle seçilmesi gerektiğini savunuyorum. Yani sadece karşı tarafla konuşurken değil. Mesela birkaç parça bir şey kırarız ve kendimize hemen sakar etiketini yapıştırırız. İşte ondan sonra başlar asıl sakarlık, hiç yokken hem de.
  Şu sözü de çok severim: "Kendisiyle mutlu olanın başkasıyla derdi olmaz"

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok haklısınız, aslıdan bu kendine kötü şeyleri yakıştırma eylemi yüzünden uzun zamandır ne iş yaparsam yapayım kendimde bir güvensizlik hissediyorum. Şu anda yenmek çalıştığım temel sıkıntıda bu aslında. Çok teşekkür ederim yorumunuz için :)

   Sil
 4. Bedn için emek vermek gerek. Hatta kıymetini çok iyi bilmek gerek. Sonuçta beynin ömrü vücut ömründen çok çok daha uzun.
  offsınav diyince tüylerim diken diken oluyor. Bu sene bitince seneye mezuniyet.Off poff okulda desem kaç yıldır öğrenciyim fena alışkanlık yaptı. insan biraz korkuyor okul bitince başına geleceklerden =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de seneye bir mezuniyet olma durumu var ama y.lisans falan yapıp okula kazık çakmayı düşünüyorum :)

   Sil
  2. yüksek lisansı son dönemde bende düşünüyorum ama çok seçenek var iyi düşünmek gerekiyor

   Sil
  3. Asistanlık seçeneğini düşünüyorum ben esasen tam prodesürü bilmiyorum ama asistanken hem maaş alıyon hem y.lisansı veriyon, zor ama diğerinden daha iyi. :)

   Sil
 5. Sınavlar beni de bitirdi :D Stop Yalnız değilsiniz. Stop. Emeğine sağlık hocam .Kendine güven çok önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yediler beni sınavlar ah ah. stop. Teşekkür ederim stop :))

   Sil
 6. Şükretmek gibi..
  Aynaya baktığında sana eksiksiz bir lutuf verildiği için.
  Ve hayirlı kandiller dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş kandiliniz hayırlara vesile olsun sınavlardan dolayı giremiyorum nete, kusura bakmak gerek. Şükretmek önemli, şükür bilmek hele çok çok :)

   Sil
 7. İnsanların çoğu mutsuz aynı zamanda ruhsuz bir evlilik sürdürüyor kendiyle. Buna dikkat çeken, insanın silkelenmesini durup düşünmesini sağlayan bir yazı olmuş güzel de olmuş. Kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için :)))

   Sil
 8. Özgüven önemli şey, o olmadan başkasını da sevemeyiz ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın, insanın güvensizliğindir karşısındakine ulaşamama sebebi. :)

   Sil
 9. Çok güzel yazmışsın
  Özgüven önemli ama benmerkezcide olmamalı insan acizyetini bilip mükemmeliğimizin farkına varırsak pek bi sorun kalmaz gibi :d

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ordada işte ego olayını yenmek gerek, fazla güven de zarar, güvensizlikte arayı tutturursak o zaman kurtarırız paçayı... :)

   Sil
 10. Mr. Nobody :) Eline sağlık üstad Hümanist olmalı bazen insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne çok olacak, ne az ama hümanistlik gerek dozunda :)))

   Sil
 11. çok tüketiyoruz her şeyi.tam tüketim toplumu olduk :( duygularımızıda kullandığımız cep telefonları gibi yaptık.tükettikçe tükeniyoruz oysa.bencilleşiyor ve itiyoruz:( kalemine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Owww, yorumun çok güzel, çok iyi özetledin. Yarınlar özlemler olacak tükettiklerimize... Çok teşekkür ederim...

   Sil

Yorum Kuralları
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın.
*Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa İletişim Formunu kullanın.

Reklam