14.11.2015

Vakti Geldi...

Biz dünyalılar olarak ciddi anlamda sevgiye ihtiyacımız var, hem de çok sevgiye öyle çok ki bunu tanımlamaya kelimeler yetmemeli, bir insanın gözlerinin alamayacağı, ulaşmayacağı ama hep ona ulaşmak için çabalayacağı kadar bir şey olmalı. İnsanlık nereye gidiyor, ne oluyor belirsiz; ne yapmak istediğini bilmeyen bedenlerdeki belirsizlik onu bir yaratığa çevirdi.

Artık sevgi sözcükleri kurmamız lazım, yalanları, yanlışları savunmamız lazım. Artık ortak bir değer üretmeliyiz, artık el ele tutuşmalıyız, artık beraber düşünmeliyiz, artık beraber tartışmalıyız, artık birbirimizin yüzüne bakmalıyız. Artık öyle cümleler kurmalıyız, öyle şiirler, öyle romanlar yazmalıyız ki içinde ben, sen, o değil, biz olmalı...

Sevgiye olan açlığımızı asırlara yaymak yerine bugün onu cidden istediğimizi söylemeliyiz. En büyük yıkımlara bakarak bunun altındaki o kin ve nefreti görüp sevgi ekmeliyiz. Her olaydan sonra kin savurup bir kesimleri suçlamak yerine, sürekli iyi olacak diye bizi bir adım götürecek diye beş adım geri getiren ve kendimizi kandırdığımız icatları bırakmalıyız, atmalıyız, yok etmeliyiz.
Fury-2014
Artık sevgi ekmeliyiz...
(Foto: Fury filminden)
Artık köylü kalmalıyız, yenilik, modernlik, şehirlilik adı neyse bunları bir kenara bırakmalıyız. Köyümüz bize yeter, bahçemiz bize yeter, komşumuz, kardeşimiz bize yeter, bu dağlar, bu ağaçlar, bu çiçekler, bu tarifi mümkün olmayan tabiyat bize yeter, biz bize yeteriz. İnsanlık ne zaman ilerlemeye kalksa bir değer üretmeye çalıştığını düşünse işte o zaman yıkımlar başlıyor, işte o zaman can alıp varolduğunu sanıyor. Yenilik galiba iyi bir şey değil, mutluluk getirmiyor.

Artık sevgi tohumları ekmeliyiz kimliği belirsizce, gayri meşru bir şekilde, kifayetsiz, kişiliksiz, kılıfsız, evrensel bir bütün içinde herkesin olduğu amansız sevgi, artık sevgi tohumu ekmeliyiz...
Sevgiyle Kalın...
Apocalyptica/Sacra

32 yorum:

 1. Söyledigin her şeye katılıyorum.
  Ben yerine biz demeye başlasak ben ile başlayan bu bencilliğe bir son versek, sevgi cemberimiz genişler ve daha.mutlu iyi oluruz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluk önemli insan mutlu olamıyorsa ne önemi var ki bu dünyanın.

   Sil
  2. Çoğu insan bencilliği mutluluğu için yapıyor ama karşı tarafa zarar işte.

   Sil
  3. Temel sıkıntı da bu aslında, mutlu olmak isterken, mutsuz etmek. Hiçbir zaman mutluluğu iki kişilik temellendirmemek, herhalde buda hep bir sınırların çizildiği dünyada sen o sun sen busun söyleminden ötürüdür.

   Sil
  4. Dışarıdan gelen söylemler zaten bir süre sonra o davranışa bulunmayan insanı bile bir yerlere sürüklüyor.

   Sil
  5. Güzel yorum bunu sevdim, bunun açıklaması "Taraf olmayan bertaraf olur" bir nevi.

   Sil
  6. Sende.son noktayı koymuşsun atmacam bende bunu sevdim:)

   Sil
  7. Hahaha teşekkür ederim :))

   Sil
  8. Her şeye bir gülüş en güzeli.
   Çenem düştü yine neyse:)
   Hahhaha

   Sil
  9. Problem değil genç insan, :))) Başka umut bekleyen yazılarda yine buluşuruz ayrıca burada da yaz sana ayrım yok :)

   Sil
  10. Burada da yaz derken:)
   Blogunu daha mı fazla işgal.edeyim:)

   Sil
  11. Tamam tamam yazı amacından sapmasın başka yazılarda buluşmak dileğiyle genç insan :))))

   Sil
  12. Son birkaç yorumu sil atmacam işgalim kalksın ortadan:)

   Sil
  13. Kalsın mühim değil. :))

   Sil
 2. İşte, ama hep bir yerde yanlış yapıyoruz. Ben, sen yapmasak, başkaları yapıyor ve insan olmanın gereği olacak ki tükeniyoruz, tükettiğimiz gibi. :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız, bir şeyi insan yaratıyorsa insan öldürebilir, kin bir insan yaratımıdır. Ne dili ne dini bunu söyler. Bu kafayla giderse kendi kendini yiyip tüketecek insanlık ne mutlu. Teşekkür ederim değerli yorumunuz için.

   Sil
 3. "Güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırk sekiz km uzağında tamamiyle önemsiz ve mavi-yesil renkli bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki, dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler."- Otostopçunun galaksi rehberi. :) sevmek, sevilmek dahil gerçekten ilkeliz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorumu çok sevdim, tek pragrafla anllatın durumu cidden, :) Terminatörler gelene kadar birbirini yiyene canlılar olarak tarihe karışacaz, gelki şimdilik tarihi yaratanında insan olduğunu düşünürsek o zaman hiç uğruna hiç olacaz, ne güzel hayat. :)
   Not: Bu kitabı okumak bir nasip olmadı :)

   Sil
  2. Oku bence:) "Tanısan seversin" gibi okusan seversin.

   Sil
  3. Teşekkür ederim bakalım, y. lisanstaki ödevleri halledersem ona da fırsat gelecek inşallah :)

   Sil
 4. Bu anlattikların baya bir uzak geldi.Dediklerinin olması bu devirde zor ama imkansız değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başaracaz iyi insanlar başarıcaz, insanların akıllarındaki kodları değiştirmek zorunda kalsakta başarıcaz. Ama tabi önce kendimizden de başlamamız gerek.

   Sil
 5. o halde urbamızda sevgi tohumları olsun.. döke döke gidelim gideceğimiz yere..
  ya tutarsa.. umuduyla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umut fakirin ekmeği, iki tercihimiz var ya nefretin bir kölesi olacağız ya da sevginin tohumları, bu belki sadece bize bağlı değil ama dua edicez her zaman iyi birer insan olarak ölmeye...

   Sil
 6. Bu dediklerinin hepsini olmalıyız da, içimiz bu kadar boşken biraz fazla ütopik. Yine de temenni edelim bir gün yüreklerimizi kullanmayı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karamsar olmak benim işim ama bu konuda karamsar olursak temenniden öteye gidemeyiz.

   Sil
 7. Evet, çok doğru ;) sevgi tohumu taş ustunde bile işe yarar, bence çoğalmalıyız, filiz güneş görmelii...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar kaybetmişlik için gerekli ama herkes imkansız olduğunu düşünüyor, oysaki insanlık değil midir imkansızlık ürünü :)

   Sil
  2. Sen ekmezsen ben ekmezsem nasıl çiksin karanlıklar aydınlığa, nasıl çiçeklensin kurak toprak...hepimizin bir görevi var ekemiyorsak dahi sulamanın bir yolunu bulmalıyız efendim :)

   Sil
  3. Karamsar dünyaya aydınlık yorumlar, çok pis dolmaya başladım burdan örgütlenebiliriz :)))

   Sil
 8. Söylediğiniz herşeye bir bir katılıyorum ne kadar güzel yazmışsınız. Ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim elimden geldiğince bir şeyler yazmaya çalışıyorum :))

   Sil

Yorum Kuralları
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın.
*Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa İletişim Formunu kullanın.

Reklam