Ruhsuz Atmaca Manifestosu

Ruhsuz Atmaca
Ruhsuz Atmaca'nın ilk tasarımı

Hayatta ıssızlaşmak çok zor bir haldir. Yapmak istediklerini yapamamak olmak istediğin yerde olamamak çok zordur. Bu blogda aslında bu yapılamayanların verdiği ızdıraba tepki olarak doğmuştur. Bir nevi olmak istenilen ama olunamayan dünyanın bir yaratılışıdır. Hayatın espirisi yok, eğer maddi-manevi fakirsen bu dünya hikayesinin sadece kaybedenlerini oynayan olursun. Öyle bir hal ki sen o olurken, senin değerin sadece "1 dakikalık saygı duruşu" olur. Sadece bir dakika, daha sonra unutulur, belki yıl dönümünde bir çiçek, çelenk senin yad mecran olur.

Ruhsuz Atmaca'ya daha öncede bir manifesto yazıldı bilen bilir! Ancak o manifesto bu blogun artarak bir neşe piramidi olacağı düşünülerek yazılmıştı, yıllar geçiyor değişmeyen şeyler değişmedikçe dramatikleştiriyor. Aslında blog tam manasına oturuyor. Neden Ruhsuz? denildiğinde verilen cevap yazılan yazılarda kendini gösteriyor. Neden Atmaca? dendiğinde sığınılan yalnızlığın bir yansıması görülüyor.

Artık insanlık hiç eskisi olmayacak şekilde kendisini köreltiyor, uzaklar yakınlaştı; yakınlaşan uzaklık araları açtı. Bu denli iç içe geçmelik insanlığa zarar vermeye başladı. Sömürünün normalleşmesi, insanlığın insanlığa zulmüne saygı duymaya yol açtı. Senin zulmün başkalarının sosyal medyalarına koyacakları bir duyarlılık abidelerine dönüştü, ancak bu duyarlılık abildeleri sadece bir "like" katharsisinin amaçlarına hitap etti.

Ruhsuz Atmaca
Ruhsuz Atmaca son tasarım

Neden Ruhsuz Atmaca?

İnstagram'da filmlerin kesitlerinin paylaşıldığı sayfada bir paylaşım aslında bana "Neden?" sorusuna cevap vermeme yol açtı. Hikaye doğru olabilir ya da olmayabilir, manasız da gelebilir, önemli değil; ancak anlatılan benim içselliğimde doğruluklarla saklı, anlatılan Palyaço Pagilacci hikayesi şuydu:

"Vahşilik insanoğlunun doğasında var.
Saklamak için ne kadar maske taksanız da bir önemi yok. Blake toplumun gerçek yüzünü gördü.
Bir fıkra duymuştum. Bir adam doktora gider ve bunalımda olduğunu söyler. "Hayat sert ve acımasız. " der. Tehditkar bir dünyada kendisini yalnız hissettiğini söyler. 
Doktor "Tedavi basit. " der
"Büyük paylaço Pagliacci şehre geldi Git onu izle. Moralin düzelir
Adam göz yaşlarına boğulur.
"Ama doktor. " der.
"Pagliacci benim. "
Güzel fıkradır. Herkes güler.
Trampetler çalar. Perde iner."
Watchmen / Zack Snyder
Aslında hepimiz bu palyaço modunda yaşayan varlıklarız. Etrafımıza hep mutluluk veriyoruz ya da vermeye çalışıyoruz ama kendimize mutluluğu çok görüyoruz. İşte, Ruhsuz Atmaca'da aslında burada mutluluğu arayan, yalnız bir yaradılış ürünüdür. Bu yüzden bu blog açıldığında beri söylediğim tek şey:

"Yazdıklarım ve Yazacaklarım Atmaca'nın Bakışlarında Gizli..."

Ruhsuz Atmaca'yı şu hesaplardan takip edebilirsiniz?


Ruhsuz Atmaca
Ruhsuz Atmaca ölümsüz tasarımı

8 yorum:

 1. nerelisin Atmaca :)
  bizim karadenizde meşhurdur Atmaca Avları ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atmaca avlıyandan da avlatan da nefret ederim. :) Sizin yan komşuyum. Yeşil-Mavi diyim anlarsın :)

   Sil
  2. Rize uşağısın :)
   başarılar dilerim blog aleminde , hemşerilerimi severim ben..

   Sil
  3. Teşekkür ederim. :) Senin kadar olmasa da benimde 2,5 sene oldu. Ama Atmaca'nın daha birinci yılı :)

   Sil
 2. Ben de kitapsever bir karadenizli olarak sana iyi geleceğini düşündüğüm bir kitap önermek istiyorum: Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı. İsmine aldanma, yaşam felsefesi kurmak üzerine bir kitap bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim şu okul yoğunluğundan kurtulabilirsem, en kısa sürede okumaya çalışacağım; bunla ilgili geri dönüş yaparım size. :)

   Sil
 3. bende neden Ruhsuz Atmaca diye soranlardandım.. Cevabını aldım :)
  Aslında kişi en çok ama en doğru şekilde kendini sorgulamalı... Sorgularken de hayatın ne yöne gideceğini belirleyebilir.. Bir nevi kişisel pusulamız. Palyaçonun hikayesi dramatik.. Mutluluğu ararken çözüm olarak yine kendisi sunulmuş aslında.. Yani dönüş ve cevaplar kendimizde.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haha yani kısacası şöyle açıklıyayım, bunu eklemedim manifestoya, Ruhsuz Atmaca benim kişilik bölünmem, hayatta olmak istediğin tam bir yaratılış harikası. Keşke Atmaca olabilsem...
   Palyaço hikayesi, gerçekliği eleştirilen bir durum Cem Yılmaz'da eleştirmişti ama anlamsal olarak dediğin gibi bir durumu var, cevap içimizde bu anlamda önemli, çünkü herkes yaradılışından sorum bu dünya da öbür dünyada. :D Teşekkür ederim çok değerli oldu yorumun. :D

   Sil

Yorum Kuralları
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın.
*Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa İletişim Formunu kullanın.

Reklam